O kráse

Hľadanie krásy. V našom projekte hľadáme a nachádzame ten pocit, keď sa nám celá duša rozochveje krásou. Skúmame práve ten jasný a prchavý moment, keď precítime veľkosť sveta a cítime sa byť jeho súčasťou, precítime naplnenie, krásu. Niekedy je to, keď sa nám nalepí na tvár pavučina letiaca vzduchom, je to pohľad na lekno, je to stará opustená továreň, je to kremeň na výstave nerastov, je to cesta na horu, je to vôňa orgovánov, je to pusa od frajera, je to hviezdna mapa, je to horúci kúpeľ a bublinky zachytené na vani, je to štrikovaný sveter, je to panelák, je to opekačka v lesoparku, je to sáčok krúžiaci vo víre, je to vesmír.

Máme dojem, že krásy je okolo nás omnoho viac, ako sa naozaj ukazuje, a tiež, že sa prehliada a treba na ňu ukázať prstom. Každý totiž ten pocit pozná, iba ho zažíva v iných momentoch: bufet na kúpalisku nám príde krajší ako novopostavená sklenená reštaurácia, príde nám krásnych kopec vecí, ktoré možno neprídu krásne iným.

Môže byť krása škaredá? Krásu vidíme aj tam, kde zdanlivo nie je. Zmenil sa pohľad na krásu? Možno je to tak, že každá generácia musí znova predefinovať krásu, možno je krása iba chvíľková. Sme obklopení prúdmi obrazov a definícií a akoby na všetko už existovala odpoveď, ale možno to tak nie je. Nás zaujíma, kedy prežívame krásu, cítime to rovnako, ale každý úplne inak?

Krása GIF-ov je aj v tom, že donekonečna môžete hľadieť na moment izolovaný v čase, na kúsok z tej veľkej skladačky okolo nás. V záplave informácií, videí a obrazov sa zrazu sústredíme na jediný detail, na pár “frejmov”, na jediné žmurknutie oka sovy alebo subtílny úsmev zabudnutého hrdinu. Sú skvelé aj svojou nedokonalosťou, svojou zlou skomprimovanou kvalitu, sú nám tým bližšie ako dokonale prepracované nablýskané obrazy reklám. GIF je skvelý formát na zachytenie kúska krásy.

Ové Pictures

Hore